Głodni wiary
Głodni wiary
Jest ich u nas ponad półtora miliona. Niewiele w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie do wspólnot należy 50 procent wiernych, czy Niemiec lub Włoch, gdzie stowarzyszonych jest dwu, trzykrotnie więcej. Jednak już obecnie 70 procent powołań zakonnych i kapłańskich w Polsce mają osoby, które były we wspólnotach, a trzy czwarte spośród 2 milionów członków organizacji pozarządowych wywodzi się z ruchów katolickich.
Radość papieża
"Odnowa Kościoła przebiega w znacznej mierze właśnie tą drogą - pisał Jan Paweł II w liście do I Kongresu Ruchów Katolickich w Warszawie w 1994 r. - Po latach, kiedy ludzie wierzący w Polsce byli pozbawieni praw do posiadania własnych organizacji, kiedy trzeba było działać w ukryciu, narażając się na szykany i represje ze strony państwa ateistycznego, nadszedł tak oczekiwany czas wolności. Napawa mnie radością rozkwit ruchów i stowarzyszeń katolickich w mojej Ojczyźnie".
Nie jest tajemnicą, że jako arcybiskup krakowski Karol Wojtyła bardzo sprzyjał powstawaniu tych wspólnot, odwiedzał je, pomagał, brał w obronę. W czasie mszy na Błoniach w Krakowie, podczas ubiegłorocznej papieskiej pielgrzymki do ojczyzny, gdy młodzież zaśpiewała "Barkę", nieoficjalny hymn oazowy, Jan Paweł II na chwilę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta