Manewr konieczny, lecz niewystarczający
Manewr konieczny, lecz niewystarczający
JANUSZ LEWANDOWSKI
Reforma ministra Kołodki ma naprawić sytuację, która wynikła z porażki wcześniejszego programu naprawy finansów. Ale propozycje, jakie przedstawił Grzegorz Kołodko, można uznać raczej za spóźniony manewr dostosowania budżetowego do Unii Europejskiej niż za program naprawy finansów Rzeczypospolitej. Przede wszystkim dlatego, że nie ma w nim propozycji fiskalnych, które stanowiłyby ożywczy impuls dla gospodarki.
Sytuacja finansowa państwa dojrzała do naprawy, spełniła się bowiem z nawiązką prognoza ostrzegawcza, opisana w strategii finansów publicznych z roku 1999. Formułowano ją podczas uruchomienia czterech fundamentalnych reform rządu Buzka, które miały sporo kosztować, zanim przyniosą efekty. Prognoza ostrzegawcza mówiła o zagrożeniach, jakie niesie brak głębokiej sanacji finansów publicznych.
Niestety, rzeczywistość przerosła prognozę. Reforma podatkowa została zawetowana, a wydatki budżetowe pęczniały, zbiorowym wysiłkiem AWS i SLD-owskiej opozycji. Skutki, czyli groźbę katastrofy budżetowej, ujawnił minister Jarosław Bauc w połowie 2001 roku. W tej atmosferze nowo powstały gabinet Millera podjął zabiegi o charakterze pożarniczym. Górę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta