Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marzeniom trzeba pomagać

10 kwietnia 2004 | Plus Minus | JC
źródło: Nieznane

PYTANIA O POLSKĘ

Marzeniom trzeba pomagać

Zbigniew Preisner (1955) skomponował muzykę do około 80 filmów polskich, amerykańskich i francuskich. Największą sławę przyniosła mu muzyka do "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki" i "Trzech kolorów" Krzysztofa Kieślowskiego. Poświęcił mu "Requiem dla mojego przyjaciela". w Berlinie. Przez trzy kolejne lata (1992 - 1994) Los Angeles Critics Association przyznało mu tytuł Najlepszego Kompozytora Muzyki Filmowej. Od 1978 r. związany był z Piwnicą pod Baranami w Krakowie.

(c) JAKUB OSTAŁOWSKI

Rz: Przed wyjazdem do Szwajcarii w 1997 r. z hukiem zatrzasnął pan za sobą polskie drzwi, dając okrutną diagnozę sytuacji w naszym kraju. Cofnąłby pan dziś wypowiedziane wtedy słowa?

ZBIGNIEW PREISNER: Najbardziej zaniepokoiło mnie to, że kiedy powiedziałem, co myślę, urażeni poczuli się ludzie, którzy obalali poprzedni system, mając na ustach hasła walki z korupcją i nepotyzmem. Kiedy doszli do władzy, zaczęli powtarzać błędy komunistycznych władz. Minęło parę lat i czytam w "Tygodniku Powszechnym" Stanisława Lema. Pisze, że gdyby był młodszy, wyjechałby z Polski, bo nie da się w niej normalnie żyć. Kiedy oglądam polskie "Wiadomości" z perspektywy Szwajcarii, dziękuję Bogu, że wyjechałem. W kraju nie ma już sensu mówienie:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament