Marzeniom trzeba pomagać
Marzeniom trzeba pomagać
Zbigniew Preisner (1955) skomponował muzykę do około 80 filmów polskich, amerykańskich i francuskich. Największą sławę przyniosła mu muzyka do "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki" i "Trzech kolorów" Krzysztofa Kieślowskiego. Poświęcił mu "Requiem dla mojego przyjaciela". w Berlinie. Przez trzy kolejne lata (1992 - 1994) Los Angeles Critics Association przyznało mu tytuł Najlepszego Kompozytora Muzyki Filmowej. Od 1978 r. związany był z Piwnicą pod Baranami w Krakowie.
(c) JAKUB OSTAŁOWSKI
Rz: Przed wyjazdem do Szwajcarii w 1997 r. z hukiem zatrzasnął pan za sobą polskie drzwi, dając okrutną diagnozę sytuacji w naszym kraju. Cofnąłby pan dziś wypowiedziane wtedy słowa?
ZBIGNIEW PREISNER: Najbardziej zaniepokoiło mnie to, że kiedy powiedziałem, co myślę, urażeni poczuli się ludzie, którzy obalali poprzedni system, mając na ustach hasła walki z korupcją i nepotyzmem. Kiedy doszli do władzy, zaczęli powtarzać błędy komunistycznych władz. Minęło parę lat i czytam w "Tygodniku Powszechnym" Stanisława Lema. Pisze, że gdyby był młodszy, wyjechałby z Polski, bo nie da się w niej normalnie żyć. Kiedy oglądam polskie "Wiadomości" z perspektywy Szwajcarii, dziękuję Bogu, że wyjechałem. W kraju nie ma już sensu mówienie:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta