Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budujmy arkę przed potopem

10 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | KŻ
źródło: Nieznane

Najlepszą gwarancją osiągnięcia przez Polskę bezpieczeństwa jest dywersyfikacja i urynkowienie energetyki

Budujmy arkę przed potopem

RYS. ANDRZEJ JICHOTA

Strach sprzedaje się dobrze, od czasów Hitchcocka stał się produktem masowym. Jego sprzedażą szczególnie chętnie zajmują się politycy: przy bardziej skomplikowanych kwestiach wystarczy powiedzieć, że to dla poprawy naszego bezpieczeństwa. Tak właśnie stało się niedawno przy tworzeniu koncernu energetycznego BOT.

Dowiedzieliśmy się, że dla naszego bezpieczeństwa powstaje nowy moloch BOT (połączone elektrownie Bełchatów - Opole - Turów), który ustabilizuje rynek energii i będzie skutecznie konkurował z paneuropejskimi potęgami energetycznymi. Tyle że BOT jest 25 razy mniejszy od takiego np. E. ON, a konkurencyjny rynek energii w Polsce jeszcze nie działa. Co nie znaczy, że problem bezpieczeństwa energetycznego nie istnieje. Istnieje jak najbardziej.

Kosztowne oszczędzanie

Bezpieczeństwo, jak każde inne dobro, kosztuje. Cena zależy od zakresu (ilości) i pewności (jakości). Jak przy każdej transakcji można zastosować metody optymalizacji, aby zapłacić jak najmniej za najbardziej "pasujący" nam produkt.

Oszczędzanie na bezpieczeństwie strategicznym może być niezwykle kosztowne - stąd konieczność zrealizowania projektu norweskiego, tzn. zasilania Polski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament