Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność w języku

10 kwietnia 2004 | Plus Minus | JD

O ESEJACH WIESŁAWA MYśLIWSKIEGO

Wolność w języku

JANUSZ DRZEWUCKI

Od ośmiu lat, bo tyle minęło od ukazania się "Widnokręgu", czekamy na nową powieść Wiesława Myśliwskiego, zaś od czterech, bo tyle upłynęło od wystawienia przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym "Requiem dla gospodyni", czekamy na jego nową sztukę. Wróble na Starym Mieście w Warszawie ćwierkają, że pisarz pracuje nad nową prozą, tymczasem jego wierni czytelnicy mogą uprzyjemnić sobie czas oczekiwania lekturą eseju "Kres kultury chłopskiej".

Tekst ten parę lat temu ukazał się na łamach, wydawanego w Mikołowie, kwartalnika "Arkadia", kilka miesięcy temu wydany został w formie książkowej, lecz niestety w bibliofilskim nakładzie i właśnie przedrukowano go w kwietniowym numerze miesięcznika "Twórczość".

Myśliwski, autor powieści "Nagi sad", "Pałac" i "Kamień na kamieniu", a także dramatów "Złodziej", "Klucznik" i "Drzewo", cieszy się w oczach krytyki opinią jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu chłopskiego w literaturze współczesnej, obok takich autorów, jak: Tadeusz Nowak, Edward Redliński, Edward Stachura czy Marian Pilot, niekiedy błędnie określanego mianem nurtu wiejskiego. Sam Myśliwski przestrzega zresztą w swoim eseju przed myleniem tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament