Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spokój dla nietoperzy

10 kwietnia 2004 | Prawo | ŻS

Ochrona środowiska Wytypowano już obszary do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000

Spokój dla nietoperzy

W skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 wejdzie jedna dziesiąta powierzchni Polski. Gospodarowanie na tych terenach trzeba pogodzić z ochroną niektórych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych. Istnieje możliwość skorygowania tej listy przez Komisję Europejską.

Zgodnie z traktatem akcesyjnym Polska zobowiązana jest przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia listę proponowanych specjalnych obszarów ochrony przyrody (Obszary Natura 2000; dalej: obszary), składających się na Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000. Jej funkcjonowanie regulują natomiast dyrektywy Rady 92/43/EWG z 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (dalej: dyrektywa siedliskowa) oraz 79/409/EWG z 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (tzw. dyrektywa ptasia).

Jeszcze bez ustawy

Obszary wyznacza się w celu ochrony konkretnych, wymienionych za każdym razem ptaków, siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin, a nie całej przyrody, jak np. w naszych parkach narodowych i rezerwatach przyrody.

Podstawą prawną takiej działalności będzie u nas nowa ustawa o ochronie przyrody. Ma ona wejść w życie 1 maja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament