Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu autorytetów

10 kwietnia 2004 | Plus Minus | AJ
źródło: Nieznane

MŁODZI I WIARA

W poszukiwaniu autorytetów

(c) MAŁGORZATA BARCZYK

Rz: Co dziś bardziej motywuje młodzież do wiary - tradycyjne wychowanie czy raczej szukanie sensu i możliwość wyboru spośród różnych propozycji kulturowych?

O. JAN ANDRZEJ KŁOCZOWSKI: Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez pogłębionych badań, ale widać zmniejszanie się wpływu i roli rodziny. Obok ważnego czynnika, jakim jest wychowanie rodzinne, dziś na przyjęcie wiary chrześcijańskiej duży wpływ wywiera oddziaływanie różnych środowisk, które w nowy i świeży sposób chcą przedstawić wiarę. Aby nie poprzestać na ogólnikach, dam uderzający według mnie przykład: otóż istnieje zasadnicza różnica w stylu spowiadania się pokolenia ludzi starych i młodych. Starzy często, jak byli tego dawniej nauczeni, wymieniają swoje grzechy, odstępstwa od wierności Bogu, które dotyczą bardziej legalistycznej strony religii, np. opuszczania mszy. Charakterystyczny jest też jakby dziecinny język ich wypowiedzi - mówią o kościółku, paciorku, Bozi. Oznaczałoby to, że dla wielu dorosłych religia jest pozostałością dzieciństwa, że ich wiara nie jest pogłębiona i ma niewielki wpływ na ich życie. Dopiero kiedy się nawiązuje z tymi ludźmi bliższą rozmowę, okazuje się, że mają większe problemy życiowe.

Dla młodzieży taki infantylizm ekspresji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament