Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jajka z niespodziankami

10 kwietnia 2004 | Plus Minus | MP
źródło: Nieznane

BIŻUTERIA I HISTORIA

Jajka z niespodziankami

MAŁGORZATA PIWOWAR

Największa prywatna kolekcja słynnych jaj wielkanocnych Faberg? wraca do Rosji. Na początku kwietnia odkupił ją od rodziny Forbes rosyjski potentat przemysłowy Victor Vekselberg. Wartość dziewięciu klejnotów-pisanek szacowana jest na 90 - 120 milionów dolarów. Ozdobę kolekcji - Jajko Koronacyjne - wycenia się na 24 miliony dolarów.

Największy zbiór - dziesięć jaj Faberg? - znajduje się na Kremlu, pięć ma Virginia Museum w Richmond w USA, trzy - królowa Elżbieta. Powstało ich 54, ale do naszych czasów przetrwało prawdopodobnie 47.

Pierwsze jajo zamówił w 1885 roku car Aleksander III dla żony Marii, by uczcić przypadającą na Wielkanoc 20. rocznicę ślubu. Skromne z pozoru, pokryte śnieżnobiałą emalią, po otwarciu zachwyciło carową. Najpierw jej oczom ukazało się złote żółtko, a w nim złota, wykonana z najdrobniejszymi detalami, kokoszka. W kokoszce z kolei ukryta była diamentowa miniatura korony i maleńkie rubinowe jajeczko.

Kilkucentymetrowy klejnocik tak bardzo się spodobał, że w 1885 roku Faberg? otrzymał tytuł dostawcy dworu Jego Carskiej Mości. Odtąd wręczanie jaj - jubilerskich cacek Faberg? - stało się tradycją w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament