Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cenowa harmonizacja

10 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | SD

MOIM ZDANIEM - STEFAN DUNIN-WĄSOWICZ

Cenowa harmonizacja

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej spodziewamy się zmian cen niektórych produktów. Moim zdaniem dotyczyć to będzie produktów, których wartość jest stosunkowo wysoka w porównaniu do kosztów logistycznych. Chodzi o towary, którymi obrót nie jest ograniczony lokalnymi zezwoleniami i gdzie różnice cen są rzeczywiście duże.

Może to spowodować pojawienie się pośredników zarabiających na tych różnicach: właśnie dlatego firmy handlujące tymi towarami obawiają się o poziom swoich marż. To zjawisko może dotyczyć niektórych rodzajów produktów żywnościowych, lekarstw, a także pewnej grupy artykułów przemysłowych, zwłaszcza importowanych ze Wschodu. Chodzi głównie o wyroby o cechach zbliżonych, gdyż ceny produktów zróżnicowanych rzadziej ustalane są w drodze konkurencji.

Oczywiście zmiany w stawkach celnych spowodują zmiany źródeł importu, a czasami jego zastąpienie, prowadząc w niektórych przypadkach do wzrostu, a w innych do zmniejszenia marży przedsiębiorstw, niekoniecznie zaś do zmian cen. Wiele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament