Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczy dowód legalnego zakupu

10 kwietnia 2004 | Ekonomia | JB DW

Po 1 maja antyki, biżuteria i egzotyczne zwierzęta na polskim rynku staną się bardziej dostępne

Wystarczy dowód legalnego zakupu

Antyki, obrazy XIX-wiecznych mistrzów, portfele ze skóry krokodyla, biżuteria z korala, rzadkie okazy węży, wiele innych egzotycznych zwierząt i luksusowych towarów po 1 maja będzie można bez żadnych przeszkód sprowadzać z krajów Unii Europejskiej. Właściciele galerii sztuki, sklepów zoologicznych, producenci galanterii skórzanej i jubilerzy zacierają ręce: ceny w niektórych przypadkach mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent, a wybór będzie o wiele większy.

Dziś jest inaczej. W handlu egzotycznymi okazami zwierząt, dziełami sztuki i dobrami kultury Polska traktuje kraje "15" jak wszystkie inne państwa świata. Sprowadzając zegarek z paskiem wykonanym ze skóry z krokodyla, czy to z Tajlandii, czy z Francji, musimy uzyskać dwa pozwolenia: rodzimych władz danego kraju oraz polskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska. W praktyce procedura jest tak skomplikowana, że większość osób rezygnuje z zakupów. Niektórym zaś luksusowe produkty są konfiskowane na granicy.

Polscy celnicy chętnie dzisiaj chwalą się, że "zabezpieczyli nieświadomym popełnionego przestępstwa" podróżnym np. złoty zegarek Omega na pasku z krokodyla, torebki ze skór...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament