Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd oceni, czy inny sąd był opieszały

10 kwietnia 2004 | Prawo | AŁ
źródło: Nieznane

Wymiar sprawiedliwości Procedura złożenia skargi na przewlekły proces gotowa do uchwalenia

Sąd oceni, czy inny sąd był opieszały

RYS. PAWEŁ GAŁKA

AGATA ŁUKASZEWICZ

Niezadowoleni ze zbyt powolnego prowadzenia sprawy sądowi petenci będą mogli niebawem złożyć skargę na przewlekłość postępowania. Wpłacą 100 zł, a zyskać mogą nawet 10 tys. zł. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ma już dość zajmowania się skargami obywateli na bezczynność naszego wymiaru sprawiedliwości. Chce, aby Polska sama prowadziła te sprawy.

Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Tak stanowi konstytucja, ale bywa, że na deklaracjach prawo obywatela do szybkiego rozstrzygnięcia sprawy w sądzie się kończy. Z roku na rok Polska przegrywa coraz więcej spraw o opieszałość przed trybunałem w Strasburgu. Ten nie chce się już nimi zajmować.

Trybunał już nie chce

Uważa, że sami powinniśmy się z tym uporać. Przełomowy okazał się wyrok z października 2000 r. Andrzej Kudła, polski obywatel, skarżył się na opieszałość krajowych sądów. Trybunał przyznał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament