Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maszyna pożerająca miejsca pracy

10 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | RJ

O zagrożeniach, jakie dla gospodarki niesie rozwój techniki komputerowej, trzeba myśleć już teraz

Maszyna pożerająca miejsca pracy

Nasze czasy charakteryzuje brak pewności zatrudnienia. Najczęściej wymienia się dwa tego powody: globalizację, wywołującą przepływ miejsc pracy do uboższych regionów, oraz technikę komputerową, która powoduje ich zanikanie.

Te obawy dręczą ludzi o różnych dochodach, w różnym wieku i w różnych krajach. Jak wskazują meksykańskie lamenty nad utratą miejsc pracy na rzecz Chin, mieszkańcy krajów rozwijających się są tym zjawiskiem równie zaniepokojeni jak obywatele państw rozwiniętych. Politycy reagują na te obawy tworzeniem programów zmiany kwalifikacji i kształcenia pracowników, rzadko jednak biorą pod uwagę długoterminowy charakter związanych z nimi problemów.

Niepokoje związane z globalizacją i rewolucją komputerową w gruncie rzeczy dotyczą tego samego, ponieważ globalizacja jest przede wszystkim skutkiem nowej techniki informacyjnej. Komputery oraz Internet umożliwiły przesyłanie informacji bez żadnych niemal kosztów i prowadzenie interesów na wszystkich kontynentach i w krajach o różnej kulturze.

Istnieje jednak niebezpieczeństwo, iż rozwój techniki informatycznej znajduje się obecnie na poziomie, który można porównać z punktem przegięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3200

Spis treści
Zamów abonament