Maszyna pożerająca miejsca pracy
Maszyna pożerająca miejsca pracy
Nasze czasy charakteryzuje brak pewności zatrudnienia. Najczęściej wymienia się dwa tego powody: globalizację, wywołującą przepływ miejsc pracy do uboższych regionów, oraz technikę komputerową, która powoduje ich zanikanie.
Te obawy dręczą ludzi o różnych dochodach, w różnym wieku i w różnych krajach. Jak wskazują meksykańskie lamenty nad utratą miejsc pracy na rzecz Chin, mieszkańcy krajów rozwijających się są tym zjawiskiem równie zaniepokojeni jak obywatele państw rozwiniętych. Politycy reagują na te obawy tworzeniem programów zmiany kwalifikacji i kształcenia pracowników, rzadko jednak biorą pod uwagę długoterminowy charakter związanych z nimi problemów.
Niepokoje związane z globalizacją i rewolucją komputerową w gruncie rzeczy dotyczą tego samego, ponieważ globalizacja jest przede wszystkim skutkiem nowej techniki informacyjnej. Komputery oraz Internet umożliwiły przesyłanie informacji bez żadnych niemal kosztów i prowadzenie interesów na wszystkich kontynentach i w krajach o różnej kulturze.
Istnieje jednak niebezpieczeństwo, iż rozwój techniki informatycznej znajduje się obecnie na poziomie, który można porównać z punktem przegięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta