Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reymont i rewolucja

30 kwietnia 2004 | Plus Minus | DG
źródło: Nieznane

ZAPOMNIANY "BUNT"

Reymont i rewolucja

Władysław Reymont (siedzi w środku) na uroczystości w Wierzchosławicach (C) ADM

"Bunt", swoje ostatnie większe dzieło, opublikował Władysław Reymont w 1922 roku na łamach "Tygodnika Ilustrowanego". Dwa lata później ukazało się ono w postaci książki. Pod tym tytułem, odnotowywanym tylko w bibliografiach literackich oraz zdawkowo wspominanym w opracowaniach historycznych, kryje się zaskakująca pozycja - antyutopia, w której Reymont opowiada historię krwawego buntu zwierząt przeciwko władzy człowieka.

Rewolta, która rozpoczyna się od szczytnych haseł walki z niesprawiedliwością i uciskiem, przeistacza się w krwawą rzeź, prowadzącą do totalnego zniszczenia. Ponad ćwierć wieku przed Orwellem Reymont zawarł zatem w swej ostatniej książce pomysł, który za sprawą "Folwarku zwierzęcego" stał się elementem kanonu zachodniej kultury XX wieku. W obu przypadkach przypowieść o daremności buntu zwierząt przeciwko rządom ludzi stanowiła pretekst do radykalnej krytyki komunizmu. Oczywiste są zatem względy, dla których w czasach PRL utwór ten został skazany na całkowite zapomnienie. Dopiero teraz, po osiemdziesięciu latach, "Bunt" - wznowiony właśnie przez Frondę - trafia znów do rąk polskiego czytelnika.

Rok 1905

Każdy, kto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3216

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament