Nie przeocz
- Europejska staropolszczyzna
- Kolekcja wstydliwych gestów
- Muzyka dobra jak cygara
- ZACHĘCAM
Europejska staropolszczyzna
Ten festiwal potrwa aż 12 miesięcy. Ale na muzyczną prezentację wszystkich 25 krajów zjednoczonej Europy przygotowaną przez Warszawską Operę Kameralną składa się prawie 90 spektakli i 50 koncertów.
Inauguracja "Ody do Europy" odbędzie 3 maja uroczystym wykonaniem w bazylice św. Krzyża "Te Deum Laudamum". Utwór skomponował słynny Giovanni Paisiello, kompozytor zaprzyjaźniony z Warszawą, w której bywał, i z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Jemu to właśnie podarował składający się z dziewięciu części hymn na orkiestrę, chóry i zestaw solistów. "Te Deum laudamus" zaprezentowano w obecności monarchy 3 maja 1791 r. podczas uroczystości z okazji uchwalenia konstytucji. Jak pisał Jędrzej Kitowicz, wykonanie "było jednym punktem tego aktu najważniejszym i najkosztowniejszym, i największą frekwencją do siebie zwabiającym". W obecnym wykonaniu wezmą udział chór i soliści WOK, Warszawska Orkiestra Symfoniczna, dyryguje Zbigniew Graca.
Zanim w następnych tygodniach na "Odzie do Europy" będziemy mogli posłuchać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta