Największa inwestycja w historii
Największa inwestycja w historii
Ogromne wyzwanie i epokowa szansa - tak można określić konsekwencje przystąpienia Polski do Unii dla naszej gospodarki. Po 1 maja nasz kraj stanie się 10. gospodarką zjednoczonej Europy. Ale nie jest to pozycja, która w pełni odpowiada naszemu potencjałowi - będziemy szóstym co do wielkości krajem członkowskim.
Dlatego Polską gospodarkę czekają po przystąpieniu do Unii spore zmiany. Dotyczyć to będzie zwłaszcza gałęzi, które przez ostatnie 15 lat skutecznie opierały się restrukturyzacji, takich jak rolnictwo czy górnictwo. Pamiętać jednak należy, że zmiany gospodarcze byłyby niezbędne nawet wtedy, jeśli do Unii byśmy nie przystępowali. A integracja daje szanse na wykorzystanie unijnej pomocy do odrabiania cywilizacyjnych zapóźnień. Pomoc z Brukseli wkrótce będzie warta nawet 10 mld euro rocznie. To największy program inwestycyjny w naszej historii.
Rośniemy
Polska w nadzwyczajnym tempie nadrabia opóźnienia w rozwoju. Od 1992 roku nasz kraj rozwija się w tempie dwu-, trzykrotnie szybszym niż Unia (pomijając lata 2001 i 2002, kiedy rozwój był porównywalny). Na początku lat 90. poziom życia w Polsce był czterokrotnie niższy niż w Niemczech. Dziś jest dwuipółkrotnie niższy.
W minionym roku poziom rozwoju naszego kraju, przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta