Pamięć Powstania
Pamięć powstania
JAN STRZELECKI
Mieczysław Tomkiewicz, rysunek tuszem 1944 r.
(C) Z KSIĄŻKI STANISŁAWA KOPFA ",63 DNI"
Szkic Jana Strzeleckiego "Pamięć powstania" został napisany w roku 1984, ukazał się jedynie w biuletynie towarzyszącym wystawie malarstwa i rzeźby zorganizowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej z okazji 40. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zmarły w 1988 roku Jan Strzelecki był socjologiem i eseistą, ważną postacią niezależnej myśli humanistycznej. Przed wojną studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, był żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Dwukrotnie ranny, odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie należał do Polskiej Partii Socjalistycznej, był jednym z animatorów Klubu Krzywego Koła. W latach 70. wykładowca niezależnego Uniwersytetu Latającego. W sierpniu 1980 został konsultantem Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, później doradcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność". 13 grudnia 1981 roku internowano go. W roku 1985 uczestniczył w opracowaniu dokumentu niezależnych ekspertów "Raport. Polska 5 lat po sierpniu". Wydał m.in. "Próby świadectwa", "Niepokoje amerykańskie", "Popaździernikowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta