Przed stolicą było Wilno
Przed stolicą było Wilno
PIOTR NIWIŃSKI
Komenda Główna AK przeprowadziła swoisty eksperyment lojalności "sojusznika naszych aliantów". To te ziemie miały zostać wyzwolone własnymi siłami i tutaj miano udokumentować polskość Kresów, kiedy żołnierze z AK po raz pierwszy spotkali się z Armią Czerwoną. Liczne oddziały (w szczytowym okresie mobilizacji połączone siły okręgu wileńskiego i nowogródzkiego liczyły do 13 tys. żołnierzy) miały przeprowadzić akcję "Burza" i oswobodzić Wilno w ramach operacji objętej kryptonimem Ostra Brama.
Założenia "Burzy" były podobne jak na całych Kresach. Atak na linie komunikacyjne przeciwnika, zadawanie mu jak największych strat, przy nawiązaniu zaś kontaktu z Armią Czerwoną występowanie jako gospodarze tych ziem. W krótkim okresie 4 dni od ogłoszenia "Burzy" do marszu pod Wilno brygady partyzanckie wykonały kilkadziesiąt tego typu akcji, paraliżując poszczególne linie komunikacyjne, którymi poruszały się jednostki niemieckie. "Burza" została jednak przerwana, ze względu na nowe rozkazy. Jednostki okręgu wileńskiego i nowogródzkiego miały wspólnie uderzyć na Wilno, aby zdobyciem tego miasta udokumentować Stalinowi i całemu światu polskość Kresów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta