Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadectwa tamtego czasu

31 lipca 2004 | Plus Minus | MR

Świadectwa tamtego czasu

MACIEJ ROSALAK

Po dziesięciu latach otrzymujemy drugie krajowe wydanie książki Janusza Kazimierza Zawodnego "Uczestnicy i świadkowie Powstania Warszawskiego. Wywiady". Praca ta trwale wpisała się w historiografię powstaniową. Chociażby dlatego, że już prawie nikt z owych kilkudziesięciu "uczestników i świadków" nie żyje, a byli wśród nich główni bohaterowie wydarzeń sprzed 60 lat. W filmie dokumentalnym operuje się pojęciem "uchwycone w kadrze". Takie określenie zapisu niepowtarzalnego wydarzenia pasuje do pracy Zawodnego.

Autor brał udział w powstaniu. Był dowódcą plutonu w akowskim batalionie "Łukasiński" na Starym Mieście, a następnie dowódcą kompanii "Koszta" w Śródmieściu. Dwukrotnie ranny, odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari V klasy. Po zdemobilizowaniu z II Korpusu PSZ gen. Władysława Andersa pozostał na emigracji, poświęcając się badaniom naukowym. Był politologiem wykładającym na kilku uniwersytetach amerykańskich.

W ciągu siedmiu lat (1965 - 1972) zapisał kilkadziesiąt rozmów: o okolicznościach wybuchu powstania w Warszawie, o roli znaczących wtedy osób, o ówczesnej sytuacji politycznej i militarnej, o przebiegu i charakterze walk, o odczuciach ich uczestników, wreszcie prosił o oceny. Rozmawiał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3292

Spis treści
Zamów abonament