Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cesarz i hiszpańskie złoto

07 sierpnia 2004 | Książki | ES
źródło: Nieznane

BIOGRAFIA KAROLA V

Cesarz i hiszpańskie złoto

We wstępie do swojej książki Manuel Fernández Alvarez uskarża się na obojętność rodaków - oto wydana w połowie lat siedemdziesiątych biografia cesarza Karola V jego autorstwa spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Anglii i w Niemczech, natomiast w Hiszpanii miała znikome powodzenie, przeszła prawie niezauważona, "przynajmniej wśród szerszej publiczności". Brzmi to odrobinę niepoważnie, zważywszy, że w roku 1975 Hiszpania miała pilniejsze sprawy na głowie - akurat umarł Franco, przywrócono monarchię, a na tronie instalował się Juan Carlos I. Dziejami XVI-wiecznego władcy, choćby nawet tak potężnego jak Karol V, nikt się w tym momencie specjalnie nie pasjonował.

Wznowienie dzieła ukazało się w Madrycie w roku 1999. W przywoływanym już wstępie Alvarez nie omieszkał wytknąć Niemcom pewnych przykrych niedociągnięć w rozliczeniach: wydano w ich kraju, jak pisze, "tysiące egzemplarzy, zwłaszcza w wydaniu kieszonkowym, nie zawsze z uwzględnieniem należnych, jak mogłoby się wydawać, praw autorskich".

Dalej hiszpański autor, w swoim czasie kierujący Katedrą Historii Nowożytnej na Uniwersytecie w Salamance, posuwa się do rozbrajających komplementów pod adresem własnego dzieła: "Powiem ci bez ogródek, drogi czytelniku, że być może trzymasz w rękach najlepszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament