Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kadry bez komentarza

07 sierpnia 2004 | Plus Minus | GD
źródło: AFP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

HENRI CARTIER-BRESSON (1908 - 2004)

Kadry bez komentarza

W wieku 95 lat zmarł we wtorek w Prowansji Henri Cartier-Bresson, jeden z najwybitniejszych fotografów w dziejach tej dyscypliny. Henri Chapier, dyrektor paryskiego Europejskiego Domu Fotografii, nie ma wątpliwości: Cartier-Bresson to największy z wielkich. Pionier nowoczesnego fotoreportażu, który potrafił "wynieść rzemiosło na wyżyny sztuki".

Został pochowany w środę na cmentarzu w Monjustin; o jego śmierci i skromnym pogrzebie rodzina zawiadomiła z dwudniowym opóźnieniem. Świadomie, by nie robiono zdjęć. To nie paradoks: HCB, jak go nazywano we Francji, nigdy nie pragnął rozgłosu, nie pozował przed obiektywami. Powtarzał za Edgarem Degas, że dobrze być sławnym, ale pod warunkiem, że pozostaje się nieznanym. Mówił, że fotografowanie polega na ustawieniu "w jednej linii strzału [migawki]" głowy, oka i serca. Bo to rodzaj sposobu na życie. Aparat fotograficzny zaś winien być podręcznym szkicownikiem, narzędziem, z którego korzysta intuicja i spontaniczność, ale także "panem chwili", który jednocześnie zadaje pytanie i decyduje.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament