Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polakom mogą przysługiwać odszkodowania od Niemiec

07 sierpnia 2004 | Prawo | JF

Prawo międzynarodowe

Racje moralne raczej niewiele Polsce pomogą przed sądami w Strasburgu lub Brukseli

Polakom mogą przysługiwać odszkodowania od Niemiec

Jeśli Niemcy - byli właściciele majątków na terenie Polski lub ich potomkowie - mogą składać do sądów polskich pozwy o odszkodowania za utracone mienie, dlaczegóż by Polacy - właściciele majątków poniszczonych przez państwo niemieckie w trakcie działań wojennych lub ich potomkowie - nie mieliby się domagać podobnych odszkodowań od państwa niemieckiego? Podstawy prawne ku temu nie są gorsze od tych, na których opierają się niemieccy wypędzeni.

Kanclerz Schröder zapewnił solennie w swoim wystąpieniu z okazji obchodów powstania warszawskiego, że rząd niemiecki nie popiera roszczeń wysuwanych przez niemieckich wypędzonych i w przyszłości popierać ich nie będzie. Jednak zapewnienie to wydaje się być tylko próbą uspokojenia Polski, podczas gdy w rzeczywistości rząd niemiecki poprzez swoje działania stara się stworzyć fakty, które będą stanowić podwaliny dla roszczeń wypędzonych. Bowiem Republika Federalna Niemiec wzywa sukcesywnie wypędzonych do zwrotu pieniędzy, które ci otrzymali po wojnie od państwa za mienie utracone w Polsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament