Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja pogrzebana w kilka godzin

07 sierpnia 2004 | Ekonomia
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Władze szykanują największą polską firmę na Białorusi

Inwestycja pogrzebana w kilka godzin

Największa polska inwestycja na Białorusi jest na krawądzi bankructwa. Polska firma Inco Food została ukarana wyższą grzywną niż wartość jej białoruskiego zakładu. Lokalna administracja zakwestionowała warunki importu mięsa, mimo iż przez trzy poprzednie lata nie zgłaszała do nich zastrzeżeń.

Inco Food została ukarana przez białoruski sąd 6 mln dolarów kary. Sąd orzekł przepadek mięsa o wartości 2 mln USD. Wszystko stało się w ciągu kilku dni, o rozprawie sądowej Inco Food zostało poinformowane przed jej rozpoczęciem. Kara jest wyższa niż wartość inwestycji Inco Food na Białorusi. Do tej pory w zakład przetwórstwa mięsa Polacy zainwestowali 5 mln USD. Pracuje w nim 800 osób.

Problemy Inco Food rozpoczęły się 29 lipca. Podczas kontroli tamtejsza administracja zakwestionowała warunki składowania 1140 ton mięsa sprowadzonego z Polski. Mięso było w chłodniach białoruskiego pośrednika, który działa na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Brześciu i dlatego powinien korzystać z przywilejów ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Jednym z nich jest prawo do składowania surowców, które nie przeszły odprawy celnej na granicy. Według władz białoruskich pośrednik nie miał statusu tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament