Koniec epoki kompromisu
Koniec epoki kompromisu
(C) PIOTR JANOWSKI
Jedną z konkluzji "Działania", a zarazem jej zasadniczym przesłaniem, jest stwierdzenie, że w obrębie jednej generacji doszło do przewrotu technologicznego na skalę nieznaną w dziejach ludzkości. Na naszych oczach skończyła się epoka przemysłowa, w której żyliśmy od XVIII wieku, i nastała epoka informatyczna.
W całej dotychczasowej historii ludzkości podstawową siłą wytwórczą był człowiek - jego kwalifikacje, narzędzia, wykorzystywane przez niego surowce i inne zasoby. Stąd znaczenie produkcji i współpracy produkcyjnej oraz produktów i wymiany towarowej, które z czasem uzyskały decydujący wpływ na całokształt stosunków międzyludzkich.
W epoce informatycznej główną siłą wytwórczą stała się wiedza ludzka, stąd znaczenie informacji i obrotu informacjami. Ten obrót przejmuje dziś wszystkie funkcje obrotu towarowego i określa całokształt stosunków międzyludzkich. Globalny obrót finansowy stał się obrotem informacji.
Komputer i rzeczywistość
Przewrót kulturowy, który przeżywamy, nazwać można rewolucją informatyczną. Dotyczy ona wszystkich sfer życia. W czasie nie dłuższym niż trzydzieści lat wszyscy mieszkańcy naszego globu i naszego kraju, starzy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta