Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec epoki kompromisu

07 sierpnia 2004 | Plus Minus | JK
źródło: Nieznane

RZECZPOSPOLITA DLA MOICH WNUKÓW

Koniec epoki kompromisu

(C) PIOTR JANOWSKI

Jedną z konkluzji "Działania", a zarazem jej zasadniczym przesłaniem, jest stwierdzenie, że w obrębie jednej generacji doszło do przewrotu technologicznego na skalę nieznaną w dziejach ludzkości. Na naszych oczach skończyła się epoka przemysłowa, w której żyliśmy od XVIII wieku, i nastała epoka informatyczna.

W całej dotychczasowej historii ludzkości podstawową siłą wytwórczą był człowiek - jego kwalifikacje, narzędzia, wykorzystywane przez niego surowce i inne zasoby. Stąd znaczenie produkcji i współpracy produkcyjnej oraz produktów i wymiany towarowej, które z czasem uzyskały decydujący wpływ na całokształt stosunków międzyludzkich.

W epoce informatycznej główną siłą wytwórczą stała się wiedza ludzka, stąd znaczenie informacji i obrotu informacjami. Ten obrót przejmuje dziś wszystkie funkcje obrotu towarowego i określa całokształt stosunków międzyludzkich. Globalny obrót finansowy stał się obrotem informacji.

Komputer i rzeczywistość

Przewrót kulturowy, który przeżywamy, nazwać można rewolucją informatyczną. Dotyczy ona wszystkich sfer życia. W czasie nie dłuższym niż trzydzieści lat wszyscy mieszkańcy naszego globu i naszego kraju, starzy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament