Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indeksy najniżej w tym roku

07 sierpnia 2004 | Ekonomia | GB NW
źródło: Nieznane

Rynki finansowe

Gwałtowna reakcja na dane z USA

Indeksy najniżej w tym roku

Warszawa się trzyma

Zaskakująco złe informacje o przyroście liczby nowych miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej doprowadziły do fali wyprzedaży akcji na światowych giełdach. Gwałtownie obniżył się kurs dolara wobec głównych walut.

W lipcu w gospodarce USA przybyło netto zaledwie 32 tys. nowych miejsc pracy. Zaskoczenie rynków było kompletne, ponieważ spodziewano się, że przybędzie ich 228 tys. Informacja Departamentu Pracy doprowadziła do nagłych spadków wartości głównych indeksów giełdowych - w Europie np. frankfurcki DAX obniżył się momentalnie o 1 pkt procentowy i tracił 2,5 proc. w stosunku do czwartkowego zamknięcia.

Do gwałtownej wyprzedaży akcji doszło też na innych parkietach. Fala nie ominęła również warszawskiej GPW, której główny indeks - WIG20 - stracił ostatecznie prawie 1,5 proc. Wskaźniki największych światowych giełd spadły wczoraj do najniższego poziomu w tym roku. Informacje makroekonomiczne z USA zaskoczyły inwestorów, których głównym zmartwieniem w ostatnich dniach były negatywne następstwa podnoszenia sen ropy naftowej.

Konsekwencją informacji z amerykańskiego rynku pracy był również gwałtowny spadek kursu dolara wobec głównych walut. Tuż przed ogłoszeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament