Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym mówimy, kiedy nie milczymy

07 sierpnia 2004 | Książki | JD

PÓŁKA Z POEZJĄ

Oczym mówimy, kiedy nie milczymy

Autor "Wierszy skróconych" - Leszek Szaruga - to jeden ze współtwórców Nowej Fali, jeden z najświetniejszych jej przedstawicieli. Czym była Nowa Fala w historii literatury polskiej XX wieku? Sprawa nie jest prosta, bo przecież jedni twierdzą, że pokoleniem literackim, inni - prądem, jeszcze inni - ruchem, natomiast wszyscy zgadzają się co do tego, że na pewno nie była artystycznym kierunkiem. Co najważniejsze, poezja Nowej Fali nosi znamiona generacyjne, rolę inicjacyjną spełniły wspólne przeżycia w marcu 1968 i grudniu 1970 roku.

Swoim zasięgiem Nowa Fala objęła całą Polskę. W Krakowie działali Adam Zagajewski i Julian Kornhauser (autorzy książki "Świat nie przedstawiony", będącej manifestem pokolenia), ale także Wit Jaworski, Stanisław Stabro i Jerzy Piątkowski, w Poznaniu - Stanisław Barańczak, Ryszard Krynicki i Lech Dymarski, we Wrocławiu - Lothar Herbst i Marianna Bocian, w Łodzi - Jacek Bierezin, Witold Sułkowski i Zdzisław Jaskuła, natomiast w Warszawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament