Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekładaniec błota i marmuru

07 sierpnia 2004 | Książki | MR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Przekładaniec błota i marmuru

(C) EAST NEWS/EVERETT COLLECTION

Życie Sylvii Plath było zadziwiająco krótkie i tak nieszczęśliwie przerwane. Jednak "Dzienniki" sprawiają wrażenie, że było długie i intensywne.

śród innych letnich imprez mamy także festiwal Sylvii Plath. Wydano jej "Poezje wybrane" (po angielsku i w przekładzie polskim). Wznowiono powieść "Szklany klosz". Emma Tennant w książce "Sylvia" fantazjuje na temat życia poetki. Pod tym samym tytułem na ekranach można zobaczyć film "o nieszczęśliwej miłości w sferach artystycznych", jak to ironicznie określają krytycy. Wreszcie mamy do czynienia z monumentalnymi "Dziennikami 1950 - 1962".

Monumentalnymi ze względu na rozmiary (670 stron dużego formatu), ale także z powodu gęstości myśli i opisu przeżyć szalenie skondensowanych w czasie tych niecałych dwunastu lat. Karen V. Kukil, która opracowała dzienniki, określa ich wydanie jako pełne, dodając wszakże, że brak dwóch z ostatnich lat życia, w tym, oczywiście, wpisu dokonanego przez pisarkę na trzy dni przed samobójstwem (11 lutego 1963 roku).

Sylvia Plath wydaje się dziś postacią odległą właśnie dlatego, że umarła tak młodo (urodziła się w r. 1932). Moglibyśmy ją sobie wyobrazić jako uczestniczkę seminarium amerykańskich i polskich poetów w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament