Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliony czekają na granicy

07 sierpnia 2004 | Kraj | MM
źródło: Nieznane

MSWiA nie potrafi sobie poradzić z przygotowaniami do jednego z najważniejszych unijnych projektów

Miliony czekają na granicy

Zbudowanie polskiego SIS, czyli bazy danych z informacjami policji, sądów, prokuratur, to podstawowy warunek zniesienia kontroli na naszych granicach z innymi krajami Unii Europejskiej w 2007 roku. Dzięki temu systemowi w tzw. starej Unii praktycznie nie istnieją granice np. między Niemcami i Francją albo Holandią i Belgią.

FOT. MARCIN BIELECKI / GŁOS SZCZECIŃSKI

W powodu chaosu organizacyjnego, braku informacji i spóźnień w MSWiA, nad Polską zawisła groźba utraty milionów euro z funduszy unijnych. Chodzi o fundamentalny projekt zniesienia kontroli na granicach z innymi krajami Wspólnoty.

Ambasador Bruno Dethomas, najważniejszy przedstawiciel Unii w naszym kraju, poirytowany brakiem polskiej reakcji na liczne monity, napisał ostry list, który pod koniec lipca trafił na biurka ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego policji oraz szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. "Rzeczpospolita" dotarła do tej korespondencji.

List powstał, gdyż unijne przedstawicielstwo miesiącami nie może się doprosić od MSWiA o informacje na temat budowy systemu informacyjnego, którego powstanie jest warunkiem pełnego otwarcia naszych granic z innymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament