Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy źródła antysemityzmu

07 sierpnia 2004 | Plus Minus | AG

WIDZIANE Z PARYŻA

Trzy źródła antysemityzmu

Ariel Szaron zaproponował 18 lipca w Jerozolimie wszystkim "Żydom Francji" przeniesienie się do Izraela i uściślił, że powinni zrobić to "niezwłocznie", gdyż Francję zalewa "rozpętany antysemityzm". Szaron jest jednak w błędzie.

Izraelski premier myli się jednak nie dlatego, że niepokoi go rzeczywisty wzrost nastrojów antysemickich we Francji, lecz dlatego, że wyjaśnia to zjawisko w sposób nazbyt uproszczony, przydając mu tym samym jeszcze większego znaczenia. Wytacza zarzuty przeciwko jednej dziesiątej mieszkańców Francji wywodzących się z krajów Maghrebu. Tym samym nieświadomie przykłada schemat palestyńskich intifad do antyżydowskiej fali, nie mniej groźnej, za to znacznie bardziej europejskiej i zaraźliwej, niż mu się to wydaje.

1 Dziesięć procent Francuzów, którzy mają muzułmańskich rodziców czy przodków, to nie to samo, co dziesięć procent islamistów rwących się do bójki, solidarnych z "ludzkimi bombami" Hamasu. Kaznodzieje i łobuzy sławiący import intifady i "bicie Żyda" są w tych słynnych dziesięciu procentach w ultramniejszości. Co uspokaja. Łączą się jednak z innymi nurtami antysemityzmu, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament