Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usłyszałem, że jestem święty

07 sierpnia 2004 | Plus Minus | JB
źródło: Nieznane

NIEZNANE LISTY WITOLDA GOMBROWICZA

Usłyszałem, że jestem święty

Nina Taylor-Terlecka, wybitny historyk literatury polskiej, slawistka, pisarka, członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Redaktor "Pamiętników Literackich" w Londynie. Wdowa po Tymonie Terleckim, mieszka w Oksfordzie.

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Rz: Na ostatniej sesji gombrowiczowskiej w Krakowie profesor Jerzy Jarzębski nazwał pani odkrycia dotyczące 46 listów Gombrowicza do Alicji de Barcza prawdziwą sensacją. Ujawniają one bowiem nieznane fakty i przemyślenia autora "Ferdydurke". Zażyłość Gombrowicza z Alicją de Barcza sprawiła, że pisarz mówił o pewnych sprawach z większą otwartością. Teraz jest okazja, by pierwszy raz w prasie polskiej zaprezentować fragmenty tej korespondencji. Nazwisko adresatki, ważnej osobowości okresu międzywojennego, jest dziś nieco zapomniane. Warto więc przypomnieć, że Jan Lechoń pisał o niej w "Dzienniku": "ktoś pełen rzeczy nieoczekiwanych, instynktownych i sprzecznych (...) po prostu Personality!".

Alicja de Barcza utrzymywała bardzo żywy kontakt ze światem artystycznym. Przyjaźniła się i korespondowała ze wszystkimi skamandrytami. Listy, jakie od nich otrzymywała, stanowiły z pewnością jedno z najbogatszych archiwów tej grupy literackiej. Skamandryci lubili Litkę - bo tak ją nazywali - i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3298

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament