Poczet polskich dominikanów
św. Jacek Odrowąż (ok. 1183 - 1257)
Pierwszy polski dominikanin. "Bądź światłem Północy" - takie słowa miał usłyszeć od papieża Honoriusza III, gdy wyruszał z Rzymu do Polski, by tu założyć zakon dominikanów. Urodził się w Kamieniu Opolskim. Pochodził z możnego rodu Odrowążów. Według tradycji był ofiarnym duszpasterzem i znakomitym kaznodzieją. Niezmordowany w pracy organizacyjnej założył 27 klasztorów, m.in. we Fryzaku w Karyntii, w Pradze, Wrocławiu, Gdańsku, Kijowie. "W klasztorze krakowskim leży brat Jacek mocen wskrzeszać zmarłych" - napisano w dokumentach dominikańskich w 1277 roku, w dwadzieścia lat po jego śmierci. Po jego kanonizacji papież musiał wydać dekret zabraniający dzielenia relikwii. Jest jednym z najpopularniejszych polskich świętych, czczonym w Europie, w obu Amerykach i Azji.
o. Jacek Adam Woroniecki (1878 - 1949)
"Wtedy był jeden ojciec Jacek w Polsce" - tak Woronieckiego wspominał kardynał Wyszyński w dwudziestopięciolecie jego śmierci, podkreślając jego duży wpływ na odnowę życia religijnego w Polsce i odbudowę prowincji polskich dominikanów. Adam Korybut Woroniecki, bo tak brzmiały jego świeckie imiona, był drugim dzieckiem (z ośmiorga rodzeństwa) księcia Mieczysława Woronieckiego i Marii z Drohojowskich. O jego powołaniu zdecydowało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta