W cieniu smoczego drzewa
W cieniu smoczego drzewa
Drzewo smocze w Orotavie
FOT. ELŻBIETA SAWICKA
Ile symboli może mieć jedna nieduża wyspa? Nasz przewodnik po Teneryfie, José Ramón Duranza, wymienia je nieustannie. Okazuje się, że za symbol wyspy uważany jest zarówno potężny wulkan Teide, jak i tysiącletnie drzewo smocze, sosna kanaryjska i fiołek odkryty na stokach wulkanu przez niemieckiego przyrodnika Aleksandra Humboldta.
Z Teneryfą kojarzona jest też inna niezwykła roślina: pokryty czerwonymi kwiatami żmijowiec Wildpretta. I kolorowa ryba sparisoma, zwana papugorybą, ale ta jest symbolem całego archipelagu Wysp Kanaryjskich, nie tylko Teneryfy.
Co jeszcze? Gmach sali koncertowej w Santa Cruz de Tenerife, który zaprojektował światowej sławy hiszpański architekt Santiago Calatrava - supernowoczesny, wchodzący w ocean niczym opera w Sydney. Gofio - do dziś w jadłospisie, drobno mielona (niegdyś na kamiennych żarnach), przypalana mąka, podstawa pożywienia Guanczów, dawnych mieszkańców wyspy wyniszczonych przez hiszpańskich konkwistadorów. Ziemniaki w mundurkach gotowane w bardzo słonej wodzie. Wino malvasia, znane starym Polakom jako małmazja. Plantacje karłowatych bananowców. Ręcznie skręcane cygara z wybornego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta