Nostalgiczny nastrój galicyjskiego miasteczka
Nostalgiczny nastrój galicyjskiego miasteczka
Skład towarów różnych Chajima Kochana - tradycja i wysmakowana scenogarfia Baraki - nowoczesność
FOT. (C) BARTOSZ SIEDLIK
Zrujnowany krakowski Kazimierz jest dziś naprawdę modny
Przez pół wieku opuszczony przez dawnych mieszkańców żydowski Kazimierz był królestwem meneli. Zwiedzanie go wymagało nie lada odwagi. Jednak w ostatnich latach przeszedł metamorfozę i dziś stał się tętniącą życiem dzielnicą nastrojowych knajpek.
Oswajanie Kazimierza trwało dosyć długo. Zaczęło się od restauracji Ariel, odwołującej się do tradycji żydowskiej. Potem była pierwsza artystyczna knajpka: Singer, gdzie rozgadane towarzystwo przesiadywało do białego rana przy stolikach od starych maszyn do szycia. Wpadali tu studenci, znani aktorzy i dziennikarze. Kazimierz stał się azylem dla tych, których znużyło zatłoczone turystami Stare Miasto. Kolejne knajpy pojawiały się jak grzyby po deszczu. Dziś prawie w każdej kamienicy jest pub, restauracja lub galeria. Nie jest tajemnicą, że wiele mieszkań na Kazimierzu wykupują zamożni artyści i młodzi przedsiębiorcy, którzy chcą mieć blisko do "swoich" knajp.
Grają klezmerzy
Krakowski Kazimierz to spora dzielnica, jednak nocne życie toczy się głównie w okolicach ul....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta