MIĘDZY DWOMA WROGAMI
Sprawa ekshumacji w Katyniu wiosną 1943 r. interesowała historyków i publicystów głównie w aspekcie ujawnienia przez Niemców masowych mogił w Lesie Katyńskim, sposobu przeprowadzenia egzekucji ponad 4 tys. oficerów WP oraz listy ofiar wydobytych z dołów śmierci.
Jednak to, co się działo wokół tej sprawy, to historia stosunkowo mało znana i nader ciekawa.
Główni polscy bohaterowie tych wydarzeń pozostają do dziś niemal anonimowi. Za swoją - nie wahajmy się użyć tego określenia - bohaterską postawę, którą mogli przypłacić utratą wolności, a nawet życiem, nigdy nie zostali uhonorowani. Przeciwnie, po zakończeniu wojny byli przesłuchiwani, więzieni, a niektórzy musieli opuścić kraj.
Dziś wiemy, że Niemcy, pomimo iż mieli informacje o istnieniu masowych mogił w Lesie Katyńskim już w 1942 r., a sondaże na miejscu przeprowadzili w lutym 1943 r., na ujawnienie zbrodni katyńskiej czekali do dogodnego dla siebie momentu.
Wiemy też, jakie cele przyświecały hałaśliwej propagandzie niemieckiej związanej ze sprawą katyńską. Niemcy zamierzali pozyskać dla własnych celów społeczeństwo polskie - na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta