Ostatnie adresy ofiar
Obóz specjalny NKWD w Kozielsku powstał w pomieszczeniach domu wczasowego im. Gorkiego, w budynkach starego monasteru Pustelnia Optyńska oraz tzw. skitu, 5 km od miasteczka (dawnej fundacji książąt Puzynów).
Początkowo, na przełomie września i października 1939, funkcjonował jako obóz rozdzielczy. Dyrektywą Berii z 3. października 1939 r. przeznaczono go dla szeregowców zamieszkałych na terenach Polski okupowanych przez Niemców; zgodnie z rozporządzeniem Zarządu ds. Jeńców Wojennych (ZJW) z 23. października stał się obozem specjalnym dla oficerów WP i wysokich urzędników państwowych i wojskowych.
Składał się z dwóch części: budynków monasteru (kilka cerkwi i kilkanaście innych budowli), otoczonych 3-metrowymi murami i fosą, oraz odległego ok. 300 m skitu - dawnej pustelni, gdzie przebywali eremici i pielgrzymi, z drewnianymi, luźno stojącymi niewielkimi domami. Całość otaczał 2,5-metrowy drewniany płot. Oczywiście, po utworzeniu obozów specjalnych, ich ogrodzenia (także w Starobielsku i Ostaszkowie) zostały wzmocnione, postawiono wieżyczki strażnicze, a terenu strzegły oddziały wojsk NKWD.
Do 28 września 1939 do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta