Z Księgi losów polskich XX WIEKU
SACHSENHAUSEN Prof. Ignacy Chrzanowski (1866 - 1940), kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autor pierwszego nowoczesnego podręcznika akademickiego "Historia literatury niepodległej Polski" (13 wydań w latach 1906 - 1983), wydawca 50 tomów serii "Prace historyczno-literackie", redaktor naczelny "Ateneum" i "Pamiętnika Literackiego", przewodniczący Komisji Historii Literatury Polskiej Akademii Umiejętności, aresztowany w ramach niemieckiej Sonderaktion Krakau 6 XI 1939 roku, w grupie ponad 100 profesorów UJ i AGH, więziony kolejno w Krakowie, Wrocławiu i w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, zmarł tam 19 I 1940 r.
KATYŃ Jego syn, por. dr filozofii Bohdan Chrzanowski (1900 - 1940), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 (m.in. w załodze pociągu pancernego "Śmiały"), absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel gimnazjalny w Warszawie, oficer 20. Pułku Piechoty, więzień sowieckiego obozu jenieckiego w Kozielsku, został zamordowany przez NKWD w Katyniu.
Przeżyła wojnę jego córka, Hanna Chrzanowska, redaktor naczelny "Pielęgniarki Polskiej", w czasie okupacji niemieckiej członkini Obywatelskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Patronatu Opieki nad Więźniami w Krakowie, po wojnie autorka jednego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta