Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zaliczka, a kiedy dodatek

16 maja 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

DF SŁUCHAM Joanna Kuleszyńska-Dobrek, główny specjalista z Departamentu Świadczeń Socjalnych Ministerstwa Polityki Społeczne, Urszula Żółtak, starszy specjalista Departamentu Świadczeń Socjalnych Polityki Społecznej Kiedy zaliczka, a kiedy dodatek Na pytania czytelników dotyczące pomocy rodzicom wychowującym samotnie dzieci odpowiadały nasze ekspertki Urszula Żółtak Joanna Kuleszyńska-Dobrek RODZIC ŁOŻY NA DZIECKO

Jestem samotną matką, wychowuję dziecko w wieku 12 lat. Zarabiam netto 560 zł miesięcznie na dwie osoby. Mam zasądzone alimenty, które ojciec dziecka płaci. Jakie świadczenia przysługują mi teraz, a jakie od 1 września?

Do końca tego okresu zasiłkowego, czyli do 31 sierpnia, czytelniczka jest uprawniona do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Natomiast od 1 września nie będzie miała prawa do dodatku, gdyż zapadł wyrok zasądzający alimenty, a drugi rodzic płaci na dziecko. Od najbliższego okresu zasiłkowego czytelniczka może jednak ubiegać się o zasiłek rodzinny (miesięcznie 43 zł) i o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (jednorazowo 90 zł), jeśli dochody na osobę w rodzinie w 2004 r. nie przekroczyły 504 zł.

Sama wychowuję dziecko i teraz pobieram zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa. Jestem rozwiedziona, mam orzeczone alimenty, które ojciec dziecka płaci. Co zmieni się w mojej sytuacji od 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3534

Spis treści
Zamów abonament