Proceduralna rewolucja
Nadrzędnym celem art. 234 traktatu jest zapewnienie jednolitego stosowania i interpretacji prawa wspólnotowego we wszystkich państwach Wspólnoty. Każdy sąd krajowy może więc przekazać pytanie do ETS, jeśli uzna, że sprawa przed nim zawisła dotyczy interpretacji lub ważności prawa wspólnotowego. Dążenie do zapewnienia efektywności procedurze o wydanie orzeczenia wstępnego może oznaczać konieczność dyskwalifikacji krajowego przepisu, który utrudnia sędziemu korzystanie z art. 234. Wtedy sąd krajowy ma obowiązek odmówić zastosowania takiego przepisu i zastąpić go art. 234 traktatu.
Wskazania sądu wyższej instancjiJak jednak ma postąpić sąd niższej instancji, gdy uzna, że zastosowanie się do poglądów prawnych przedstawionych przez sąd odwoławczy w wyroku przekazującym sprawę do ponownego rozpoznania prowadziłoby do wydania orzeczenia sprzecznego z prawem wspólnotowym? Otóż proceduralny przepis krajowy, wiążący sąd niższej instancji wskazaniami prawnymi sądu wyższej instancji, nie może pozbawiać tego pierwszego prawa do przekazania sprawy do ETS, bo takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta