Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się ubiegać o zaliczkę

16 maja 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | AR MJ

ZAMIAST FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO Jak się ubiegać o zaliczkę Zaliczkę alimentacyjną można otrzymać tylko wtedy, gdy alimenty są orzeczone, ale nie uda się ich wyegzekwować. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 583 zł

Chociaż rząd zarzekał się, że nie ma powrotu do Funduszu Alimentacyjnego, trudno oprzeć się wrażeniu, iż formuła zaliczek alimentacyjnych jest do niego zbliżona. I tym razem niewyegzekwowane alimenty, tyle że w bardziej ograniczonych kwotach, wypłaci państwo. I tym razem dłużnik alimentacyjny będzie zobowiązany do ich zwrotu. Poprawić ma się natomiast egzekucja alimentów, która kuleje od lat. Niesforni alimenciarze będą różnymi metodami przymuszani do łożenia na dziecko. Chodzi o to, by zaliczek było wypłacanych jak najmniej, a wydatki z budżetu państwa zwracały się możliwie najlepiej.

Dziecko utrzymują rodzice

Ustawodawca kieruje się zasadą, że to nie społeczeństwo, lecz rodzice mają łożyć na utrzymanie dziecka. Nowe przepisy nakładają na samotnych rodziców obowiązek występowania do sądu o alimenty. Znacznie też ograniczają dostęp do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Jeśli alimenty są zasądzone, samotnie wychowujący dziecko nie może ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka (zob. znowelizowany art. 12 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Może jednak wystąpić z wnioskiem o inne dodatki do zasiłku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3534

Spis treści
Zamów abonament