Jak się ubiegać o zaliczkę
Chociaż rząd zarzekał się, że nie ma powrotu do Funduszu Alimentacyjnego, trudno oprzeć się wrażeniu, iż formuła zaliczek alimentacyjnych jest do niego zbliżona. I tym razem niewyegzekwowane alimenty, tyle że w bardziej ograniczonych kwotach, wypłaci państwo. I tym razem dłużnik alimentacyjny będzie zobowiązany do ich zwrotu. Poprawić ma się natomiast egzekucja alimentów, która kuleje od lat. Niesforni alimenciarze będą różnymi metodami przymuszani do łożenia na dziecko. Chodzi o to, by zaliczek było wypłacanych jak najmniej, a wydatki z budżetu państwa zwracały się możliwie najlepiej.
Dziecko utrzymują rodziceUstawodawca kieruje się zasadą, że to nie społeczeństwo, lecz rodzice mają łożyć na utrzymanie dziecka. Nowe przepisy nakładają na samotnych rodziców obowiązek występowania do sądu o alimenty. Znacznie też ograniczają dostęp do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka.
Jeśli alimenty są zasądzone, samotnie wychowujący dziecko nie może ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka (zob. znowelizowany art. 12 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Może jednak wystąpić z wnioskiem o inne dodatki do zasiłku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta