Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy skazani na konflikt

16 maja 2005 | Publicystyka, Opinie | BS
źródło: Nieznane

Kwestia rosyjska może wkrótce stać się jedną z najważniejszych w polskiej polityce Czy skazani na konflikt Z takim państwem rosyjskim będziemy mieli do czynienia dopóki sami Rosjanie nie zmienią rządzących nimi "putinowców"

Co po 9 maja w Moskwie pozostanie? Pamięć, że Rosja putinowska nie lubi Polaków? Wspomnienie ekwilibrystyki prezydenta Kwśniewskiego? Trochę mało, jak na wydarzenie, które w dosłowny i symboliczny sposób określa całą różnicę między Polską a Rosją.

W incydentach może zagubić się prawdziwe znaczenie konfliktu, jaki się ujawnił między oboma krajami w ostatnich tygodniach. Konfliktu, w moim przekonaniu o wiele bardziej doniosłego w skutkach, niż tylko problemy historyczno-protokolarne.

Kiedy w początkach lat 90. powstawała nowa Rosja, można było żywić przekonanie, że różnimy się co do oceny bezpieczeństwa europejskiego (rozszerzenie NATO) czy w kwestiach gospodarczych, ale w fundamentalnych przekonaniach, że demokracja jest dobra, a zniewolenie innych jest złe, już nie. Przyświecała nam nadzieja, że po upadku ZSRR, i traumie z tym związanej, Rosjanie podzielają z grubsza podobny system wartości co nasz.

W pierwszej dekadzie nowego wieku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3534

Spis treści
Zamów abonament