Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze, by mieć orzeczone alimenty

16 maja 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | AR MJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Najważniejsze, by mieć orzeczone alimenty Samotna matka, która nie pozwie niepłacącego na dziecko ojca do sądu, nie otrzyma ani świadczeń rodzinnych, ani zaliczki alimentacyjnej. Magdalena Januszewska Agnieszka Rosa

Nowe zasady przyznawania pomocy zaczną obowiązywać od 1 września 2005 r., czyli od nowego okresu zasiłkowego. W zasadzie wszystko zależy od tego, czy samotny rodzic ma orzeczone alimenty. Jeśli są one zasądzone, co prawda dostanie zasiłek rodzinny, ale nie otrzyma dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Może natomiast ubiegać się o pozostałe dodatki.

Jeśli samotny rodzic ma wyrok z orzeczonymi alimentami, a drugi ich nie płaci, choćby w części, może ubiegać się o zaliczkę alimentacyjną, zakładając, że dochód w rodzinie nie przekracza 583 zł na osobę. Zainteresowany musi zgłosić się do komornika i złożyć u niego wniosek o zaliczkę alimentacyjną. Wniosek wraz z zaświadczeniem o bezskuteczności egzekucji alimentów komornik przekaże do gminy wierzyciela, a potem do swojej gminy. Jeśli dochód w 2004 r. nie był wyższy niż 504 zł na osobę w rodzinie, samotny rodzic może również otrzymywać zasiłek rodzinny i dodatki do niego, oprócz dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Zaliczki to de facto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3534

Spis treści
Zamów abonament