Sądy i media - wzajemna kontrola
Na II Europejskiej Konferencji Sędziów zorganizowanej pod hasłem "Media - sądy. Wizerunek sądownictwa w społeczeństwie", która miała miejsce 25 - 26 kwietnia w Krakowie (mówił o niej interesująco w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" 2 - 3 maja prof. Andrzej Zoll) przedstawiłem w moim wystąpieniu tezę o istnieniu w Polsce (ale chyba nie tylko w Polsce, jak to wynika z rozmów z zagranicznymi uczestnikami) stanu pewnego napięcia, a nawet niechęci między dziennikarzami a sędziami. Próbowaliśmy wyjaśnić przyczyny tego zjawiska.
Informacja jest towaremPewnych rzeczy zapewne zmienić się nie da. Żyjemy w systemie gospodarczym, w którym wszystko, co prezentują media, jest towarem. Konkurencja między tytułami prasowymi i między stacjami telewizyjnymi jest niezwykle ostra. Nie sprzyja to oczywiście przedstawianiu rzeczywistości, w tym tzw. rzeczywistości sądowej w sposób spokojny, wyważony i zachowujący właściwe proporcje między informacjami o faktach pozytywnych a informacjami o błędach, niedociągnięciach czy wręcz skandalach. Media są, rzecz jasna, bardzo zróżnicowane. Nie można nie zauważać różnicy między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta