Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co grozi za niepłacenie alimentów

16 maja 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | Nj

JAK ZMUSIĆ RODZICA DO ŁOŻENIA NA DZIECKO Co grozi za niepłacenie alimentów Jeżeli zobowiązany do płacenia alimentów nie ureguluje ich przez trzy miesiące, będzie wobec niego uruchomione specjalne postępowanie

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu doprowadzenie do ściągnięcia alimentów. Egzekucją nadal będzie zajmował się komornik, ma być on jednak bardziej aktywny. Pojawiają się natomiast nowe działania, szczególnie ze strony gminy.

Egzekucja alimentów ma być łatwiejsza i bardziej skuteczna. Komornik nie będzie związany wnioskami wierzyciela, będzie swobodniej ustalał majątek dłużnika i sposób egzekucji. Przybędzie obowiązków komornikom i gminom.

Dziś to wierzyciel musi wskazać sposób egzekucji, czyli poinformować komornika o dochodach, majątku, rachunkach bankowych i wierzytelnościach dłużnika. Komornik podejmuje działania prowadzące do ustalenia majątku przynajmniej raz w roku. W klasycznej sytuacji matka dziecka nic nie wie o dochodach ojca dziecka, nie może więc wskazać jego majątku. Komornik zaś czuje się związany wyłącznie wnioskami matki. Inna sprawa, że dochodzenie alimentów to jedna z najmniej opłacalnych dla niego egzekucji.

Za dłużnika alimentacyjnego uważa się osobę zobowiązaną do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, wobec której egzekucja jest bezskuteczna.

Gmina...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3534

Spis treści
Zamów abonament