Okiem i uchem Służby Bezpieczeństwa
Strajki odbywały się pod czujnym okiem Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Do Gdańska została nawet oddelegowana grupa funkcjonariuszy SB z Warszawy, na czele której stanął płk Władysław Kuca. Trzeciego dnia strajku w stoczni utworzono w resorcie sztab operacji "Lato '80", który miał za zadanie koordynować działania wszystkich służb podległych MSW w celu "zapewnienia bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego w kraju". Był on głównym źródłem informacji dla władz PRL, przesyłając codziennie (początkowo nawet dwa razy dziennie) informacje o rozwoju sytuacji w kraju. Korzystał nie tylko z informacji nadsyłanych przez SB, ale również z danych zebranych przez MO.
... dzień zaczyna się odśpiewaniem hymnu narodowego, "Boże coś Polskę" oraz modlitwąDzisiaj dzięki sporządzanym "na gorąco" zapiskom funkcjonariuszy milicji w Gdańsku możemy odtworzyć nie tylko przebieg protestów, ale też klimat tamtych dni czy wygląd miasta w tym przełomowym momencie. Oczywiście szczególnie pilnie obserwowano strajkujące zakłady, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta