Zmiany muszą pójść daleko
Odesłanie przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o finansach publicznych stwarza możliwość dyskusji nad zmianą sposobu zarządzania środkami publicznymi. Choć bowiem nowa ustawa wprowadzała kilka zmian, które porządkują dziedzinę finansów publicznych i pomagają funkcjonować jednostkom tego sektora po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, to nie dotykała żadnych istotnych problemów nękających tę sferę.
Co ważne, ustawa utrzymywała coraz bardziej archaiczną i mało efektywną organizację sektora finansów publicznych. Dziś ponad 52 proc. środków publicznych wydaje się poza budżetem państwa i samorządów: w gospodarstwach pomocniczych, zakładach budżetowych, funduszach celowych, agencjach i innych jednostkach.
Państwo sprząta i drukujePotrzeba likwidacji lub co najmniej istotnego ograniczenia ich liczby to od lat jeden z najczęściej powtarzanych postulatów. Jest to uzasadnione, gdyż - prowadząc gospodarkę finansową poza budżetem - wszystkie one mają zapewnione środki na działalność niezależnie od jego sytuacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta