Niemalowane dzieci
Przez minione szesnaście lat III Rzeczypospolitej należne miejsce w świadomości zbiorowej Polaków zajęły zbrodnia katyńska i listopadowe walki o Lwów w 1918 roku. W dużej mierze przyczyniło się do tego poruszanie w mediach sprawy budowy i odbudowy (w przypadku Lwowa) cmentarzy wojennych. Ostatnio - dzięki skali ubiegłorocznych obchodów i budowie muzeum - umocniło swą pozycję w świadomości społecznej powstanie warszawskie.
Teraz powinna przyjść kolej na rok 1920. Najbardziej zapomnianą z najważniejszych polskich dat w XX wieku. W PRL zamordowano pamięć o bohaterach wojny polsko-bolszewickiej. Jej obraz fałszowano w duchu krótkiego kursu WKP(b). Pisano o "najeździe jaśniepanów polskich na Kraj Rad".
Zwycięska wojna i jej bitwy wykreślone zostały z kanonu wojskowych tradycji. Z Grobu Nieznanego Żołnierza zniknęły tablice upamiętniające miejsca najcięższych zmagań z Armią Czerwoną w latach 1919 - 1920. W panteonie PRL-owskich bohaterów umieszczono natomiast Juliana Marchlewskiego, który na probostwie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta