Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemalowane dzieci

13 sierpnia 2005 | Plus Minus | TS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

W 85. ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ Niemalowane dzieci Nie ma muzeum, które upamiętniałoby ostatnią zwycięską dla Polski wojnę. W pamięci przetrwały nazwy zaledwie paru bitew, choć kampania toczyła się na ogromnym obszarze. Marszałek Piłsudski i generał Rydz-Śmigły, 1920 r. Oddział ochotników ze Lwowa, tzw. II szwadron śmierci, Lwów 1920 r.

Przez minione szesnaście lat III Rzeczypospolitej należne miejsce w świadomości zbiorowej Polaków zajęły zbrodnia katyńska i listopadowe walki o Lwów w 1918 roku. W dużej mierze przyczyniło się do tego poruszanie w mediach sprawy budowy i odbudowy (w przypadku Lwowa) cmentarzy wojennych. Ostatnio - dzięki skali ubiegłorocznych obchodów i budowie muzeum - umocniło swą pozycję w świadomości społecznej powstanie warszawskie.

Teraz powinna przyjść kolej na rok 1920. Najbardziej zapomnianą z najważniejszych polskich dat w XX wieku. W PRL zamordowano pamięć o bohaterach wojny polsko-bolszewickiej. Jej obraz fałszowano w duchu krótkiego kursu WKP(b). Pisano o "najeździe jaśniepanów polskich na Kraj Rad".

Zwycięska wojna i jej bitwy wykreślone zostały z kanonu wojskowych tradycji. Z Grobu Nieznanego Żołnierza zniknęły tablice upamiętniające miejsca najcięższych zmagań z Armią Czerwoną w latach 1919 - 1920. W panteonie PRL-owskich bohaterów umieszczono natomiast Juliana Marchlewskiego, który na probostwie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3610

Spis treści
Zamów abonament