Talenty ciągle poszukiwane
Początkowo wszystko wydawało się jasne. Profesor Jerzy Żurawlew wymyślił konkurs, by promować muzykę Chopina oraz styl jej interpretacji wolny od estradowych udziwnień dodanych po śmierci kompozytora. Idea konkursu zaczęła się przecież materializować w drugiej połowie lat 20. XX wieku. Był to czas, gdy bardzo modny stał się neoklasycyzm ze Strawińskim i Prokofiewem na czele. Na jego tle Chopin jawił się jako kompozytor zbyt sentymentalny, salonowy twórca fortepianowych miniatur, i tak właśnie go traktowano.
Pierwsze trzy edycje konkursów chopinowskich, które odbyły się przed II wojną światową, upłynęły pod znakiem dominacji pianistów polskich i radzieckich. Impreza powoli zdobywała uznanie w świecie, najlepiej byli przygotowani gospodarze oraz przedstawiciele Związku Radzieckiego, traktujący konkursowe występy szczególnie prestiżowo. Przeprowadzano tam krajowe eliminacje, organizowano specjalne obozy kondycyjne dla reprezentantów. Pod tym względem Polacy pozostawali w tyle, a jednak w pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta