Czy ważne, czyje co jest?
Zderzają się dwa poglądy. Jeden, o źródłach liberalnych, głosi neutralność wpływu pochodzenia kapitału na poziom dobrobytu społeczeństwa. Drugi, określany czasem jako patriotyzm ekonomiczny, przywiązuje znaczenie do tego, kto jest właścicielem przedsiębiorstwa. Opiera się na przekonaniu, że lokalny właściciel będzie bardziej skłonny reinwestować zyski we własnym kraju, nawet gdyby to było mniej opłacalne niż inwestowanie za granicą. Dlatego że może mu zależeć na wartościach innych niż tylko maksymalna stopa zysku: w grę może wchodzić uznanie społeczne bądź poczucie obowiązku wobec własnego kraju.
Również w Polsce pytanie o znaczenie pochodzenie kapitału dzieli społeczeństwo, polityków i ekonomistów. Czy jest istotne, że przedsiębiorstwo - lub nawet cała gałąź przemysłu - jest zdominowane przez kapitał zagraniczny? Czy ma znaczenie, że jest to kapitał amerykański, europejski czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta