Konieczna jest zmiana priorytetów
Gospodarka globalna przeżywa okres wzrostu, nie występują w niej kryzysy finansowe i są powody, by oczekiwać, że ta sytuacja się utrzyma. Ostatnio jednak obniżył się ogólny poziom zaufania: stało się tak za sprawą rosnących w szybkom tempie cen ropy, katastrof naturalnych, takich jak huragan Katrina, oraz narastającej nierównowagi w skali światowej. Ta nierównowaga przejawia się w fakcie, iż jedne kraje mają olbrzymie nadwyżki w handlu, a inne - gigantyczny deficyt.
Wpływ tych problemów na poszczególne kraje i na sytuację międzynarodową odzwierciedla realia globalizacji. Żeby zrównoważyć potencjalne korzyści i zagrożenia, jakie wynikają z coraz głębszej integracji gospodarki światowej, rządy muszą mieć do dyspozycji nowe narzędzia, muszą też lepiej rozumieć siły, jakie w niej działają. Przed krajami biedniejszymi stoją jeszcze większe wyzwania: muszą one "zanurzyć się" w gospodarce światowej, żeby zmniejszyć dystans, jaki dzieli je od państw rozwiniętych i to w taki sposób, żeby skorzystali na tym ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta