Przeciwko wrogom wolności
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Anglii liberałowie byli pośmiewiskiem politycznym. Głównie dlatego, że byli postrzegani jako poczciwi ludzie, wierzący w demokrację, tolerancję i wolność, ale zupełnie niepraktyczni, a w dodatku niemogący dokonać wyboru pomiędzy socjalizmem a konserwatyzmem. Partia Republikańska w Stanach Zjednoczonych od kilku dziesięcioleci definiuje się jako antyliberalna, a prezydent Chirac w 2005 r. określił liberalizm jako zagrożenie ideologiczne, które dla XXI wieku jest równie groźne jak komunizm dla XX.
W Polsce od początku transformacji liberalizm jest wściekle atakowany i z lewa, i z prawa. Obecnie już nie tylko przez Radio Maryja oraz Samoobronę, ale i liderów PiS, a znany socjolog prof. Zdzisław Krasnodębski poświęcił całą książkę na wyklęcie liberalizmu (szczególnie "peryferyjnego"). Często krytycy sami stają się obiektem napaści innych krytyków - za hołdowanie liberalizmowi właśnie. Tak więc liberalizm stopniowo staje się w Polsce polityczną inwektywą równie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta