Ciemne chmury nad Jasną Górą
Fortyfikacje zaczęto wznosić w latach dwudziestych XVII wieku, w celu zabezpieczenia klasztoru przed ewentualnymi napadami ze Śląska, przez który przetaczała się wojna trzydziestoletnia. Pracami kierował inżynier wojskowy Andrea dell'Aqua, ten sam, który czuwał nad przebudową Zamościa.
W rezultacie powstała forteca o kształcie czworoboku, z wybudowanymi w narożnikach basti onami, o łącznym obwodzie ponad 785 m (tzw. linia ogniowa obwarowania). Twierdzę chronił głęboki na prawie 3 m i szeroki na 3,5 m rów, a wysokość obwarowań, licząc od jego dna, wynosiła ok. 12 m. Mur osłonowo-oporowy obwarowania wybudowany był z łamanego wapienia i oblicowany cegłą, a wznosił się wprost na litej, trudnej do podkopania i wysadzenia skale wapiennej. Basti ony posiadały strzelnice umożliwiające prowadzenie ognia z dział 6-funtowych (oktaw), a z wierzchu basti onów można było strzelać z armat 12funtowych (ćwierćkartaun).
Uzupełni ono zapasy prochu i przysłano 60 muszkietów kupi onych we Wrocławiu staraniem prowincjała zakonu paulinów o. Teofila Bronowskiego. Załoga twierdzy została wzmocni ona, liczyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta